1981. július 4-én nyitott meg az éppen felújítás alatt álló szombathelyi Fedett Uszoda, mely a Szombathelyi Vízmű SC otthonául szolgál a nyitás pillanatától kezdődően. Ennek apropóján készíti el az országosan is rendkívül sikeres úszóegyesület történetének feldolgozását.
Hamarosan az interneten is hozzáférhető lesz a versenyzők eredményeit, a versenyek jegyzőkönyveit és fotóit bemutató egyedi áttekintés. Az első szakasz – 1981-1989. – elektronikus feldolgozása már megtörtént. 1983-ig mint az 1977-ben alapított Haladás Sportiskola szakosztálya, 1983-től pedig költségvetési megfontolásokból a Vasivíz Zrt. égisze alatt működő Szombathelyi Vízmű SC néven. Érdekességképpen, az egyesület működésének első négy évében, amíg felépült a modern uszoda, a Tófürdőn történtek az edzések, idényjelleggel, akárcsak 2016-ban, az idei uszodai felújítás idején.
1984-ben szerződtette az egyesület dr. Hargitay András világbajnokot, ma a Magyar Úszószövetség szövetségi kapitányát, szaktanácsadóként. A feladat egy professzionális, országosan is versenyképes utánpótlás-nevelő centrum létrehozása volt.
31 éve jár a Szombathelyi Vízmű SC osztrák partner-egyesületéhez versenyre, Spittal-ba. Az akkori osztrák vezetőedző lánya, aki hajdanán még úszó volt, ma az osztrák egyesületet vezeti. Akik akkor úszni jártak oda, ma a gyermekeiket viszik. Ma már történeti ereklye az autóstérkép kézzel kihúzott útvonallal, mely az akkori navigációra való felkészülést bizonyítja.
1986-ban rendezett először Szombathely országos bajnokságot, akkor még ún. úttörő korosztályban, 28 egyesület 380 versenyzőjének. Az akkori versenyeken úszó gyermekként részt vett Egerszegi Krisztina, Czene Attila, de látogatást tett többek között Darnyi Tamás, Szabó Tünde, Gyurta Dániel, Cseh László is. Ezt követően 2014-ben rendezett az egyesület korosztályos bajnokságot 400 úszóval, a delfin korosztály számára.
A megyei csúcsok között van olyan, mely immár több, mint 30 éves. A lányok között Kántor Alíz és Kiss Valentina, míg a fiúk részéről Menyhárt Bizsán és Zalka András eredményei bizonyultak kortalannak. Ugyanakkor Maxim Imola és Maxim Dóra, Hegyi Zsanett, Biky Gábor, Balogh Szilárd mind több, mint 10 éve tartanak megyei csúcsokat.
Az abszolút teljesítményeket tekintve a három és fél évtizedből Barta Márton 79 számban – a lehetséges úszószámok és korosztályok több, mint felében – tartott megyei csúcsa kiemelkedő, valamint az immár Németországban élő Varjasi Péter 19 számban elért megyei ranglistás elsősége. A lányoknál Gyűrűs Hanna 50, Barta Hanna 36 számban, Dancsecs Boglárka 11 számban vezeti az örökranglistát. A két utóbbi versenyző Lisztes Dusánnal kiegészülve Szombathely város hírnevéért küzd Tajvanon, a Nemzetközi Diákjátékokon, míg Barta Márton a héten kezdődő Ifjúsági Európa Bajnokságon képviseli Magyarországot, Szombathely városát és a Szombathelyi Vízmű SC-t.
Több ezer gyermek sportolt már eddig is igazolt versenyzőként a Vízmű SC-ben. Sokaknak cseng ismerősen a Traubi Kupa, Tej Kupa, Hungária Biztosító Kupa. Iskolai osztályoknak az egyesület 1983-tól szervezett úszótanfolyamokat, mind a mai napig. Úszóosztály először 1983-ban indult az egykori Fürst Sándor, ma Neumann János Általános Iskolában, melyet 1988-ban az Úttörő utcai Általános Iskola követett. Érdekességképpen, a Neumann Iskolában mind a mai napig működik az úszóosztályos együttműködés, immár 33 éve. Csatlakozott az együttműködéshez pár évtizeddel később a Zrínyi utcai Általános Iskola.
Lehetetlen felsorolni a jövőre 50 éves egyesület egykori kiemelkedő versenyzőinek nevét. A vezetőedzők Wiktora Tibor, Horváth Tihamérné (Margó néni), Kovács Ferenc, Vecsey György, Karvalics Péter, Máté Zsolt, Budavári István. Az egyesület elnökei közül pedig kiemelkedik Wágner József – Szepi bácsi -, aki örökös tiszteletbeli elnöke az úszóknak.
Az egyesület jövőre ünnepli 40 éves fennállását, mely jól érzékelteti a város sport- és közösségi életében betöltött szerepét.